Çikolata Nasıl Saklanılır?

Herkes tarafından büyük bir zevkle tüketilen çikolata hakkında akıllarda yer alan “Çikolata nasıl saklanılır? Çikolatanın raf ömrü ne kadar?” sorularının cevabı ve daha fazlası bu yazıda!

 Yüzyıllardır severek tüketilen çikolataların belirli bir ömürleri bulunmaktadır. Tarih boyunca yaşam koşulu değişse de saklama şekilleri hep benzer olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucu bilinçli çikolata tüketiminin hayatınızı olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Çikolataların bu olumlu yönlerinden yararlanabilmek için de elbette tüketilen çikolatanın taze ve kaliteli olması gerekmektedir. Taze olmayan bir çikolatanın vereceği lezzet kötü olabileceği gibi sağlığınız açısından da zararlı olabilmektedir. Ayrıca çikolata tüketiminin kontrollü bir şekilde yapılması da büyük önem arz etmektedir, fazla çikolata tüketimi sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Peki, çikolatalarımızı nasıl taze tutabiliriz?

Çikolata Saklama Şartları

 Çikolatalar, yapısı gereği sıcak ortamı ve ısı derecesi değişen ortamları sevmemektedir. Eğer çikolatanız sürekli ısı seviyesi değişen bir ortamda olursa çikolatanız eriyip donacağı için hem tazeliği hem de doğallığı bozulacaktır. Ayrıca tercih edeceğiniz çikolata merdiven altı üretim olmamalıdır. Bu koşullara bakarak taze çikolatalarınızı raf süresi boyunca 15-20 derecesine sahip ortamlarda muhafaza etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Bu sayede çikolatalarınızın tazeliğinden ve kalitesinden kayıp yaşamazsınız.

 Çikolataların birçok çeşidi bulunmaktadır. Bundan dolayı çeşidine göre saklanma koşulu da değişebilmektedir. Bunun için çikolatanızın türüne göre araştırma yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Eğer çikolatalarınızın özel ambalajı var ise çikolatanızı tüketinceye kadar bu ambalajı bozmamanız önem arz etmektedir.

Çikolataları Buzdolabında Saklama

 Yapılan en sık hatalardan birisi de çikolataların buzdolabında saklanmasıdır. Çikolatanızı buzdolabında kesinlikle saklamamalısınız. Bunun birkaç sebebi vardır. Az önce de belirttiğimiz gibi çikolatalar 15-20 derece arasına sahip ortamlarda muhafaza edilmelidir, buzdolabı gibi soğuk ortamlarda saklamanız durumunda çikolatanızın tazeliği ve yapısı bozulacaktır. Buzdolabında barınan çikolataların renginde değişiklik olması ile beraber görünümü de daha mat hale gelmektedir. Ayrıca buzdolabınızda bulunan diğer gıdaların kokusu da çikolatanıza sineceği için çikolatanın buzdolabında barındırılması asla önerilmemektedir.

Çikolatanın Raf Ömrü Ne Kadar?

Çikolatanın raf ömrü çikolatanın türüne, üretim şekline, ambalaj şekline vs. göre değişmektedir. Ambalajı bozulmamış, doğru ortamda saklanan kaliteli bir çikolatanın raf ömrü ortalama 4-5 aydır. Eğer ambalajı çıkarılmış bir çikolatanız var ise bu çikolatayı 1-2 gün içerisinde tüketmeniz gerekmektedir, aksi halde sağlığınız olumsuz yönde etkilenebilir. Günümüzde çoğu kaliteli çikolatanın ambalajında o çikolataya özel saklama koşulları ve ortalama raf ömrü yer almaktadır. Bundan dolayı çikolatanızın ambalajında yer alan yazıları okuyarak ona göre hareket etmelisiniz.

 Bu yazımızda sizin için çikolataların nasıl saklanacağı ve ortalama tüketim ömrü hakkında bilgi verdik. Siz de bu yazımızı okuyarak çikolatanızı doğru koşullarda saklayıp sağlıklı çikolata tüketimi yapabilirsiniz. Bu tarz yazıların devamı için bizi takipte kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Call Now Button